(powrót)
TEOTIHUACAN
Teotihuacan był jednym z największych miast prekolumbijskiej Ameryki, liczbę jego ludności ocenia się na 250 000. Przez 8 pierwszych wieków naszej ery miasto to kontrolowało wiekszość Wyżyny Meksykańskiej i dalekosiężne szlaki handlowe, przede wszystkim obsydianowe.
Liczba rzemieślników zajmujących się obróbką tego surowca byłą w Teotihuacan kilka razy wyższa niż w innych miastach i prawdopodobnie właśnie to było źródłem bogactwa i potęgi miasta. Aż do najazdu Tolteków, Teotihuacan było prawdziwą metropolią, a jego wpływy kulturowe i polityczne były widoczne nawet w miastach Majów.

(Wikipedia: Teotihuacan)


Wielkość miasta obrazuje poniższa mapa, chociaż ja osobiście mam wątpliwości, czy archeolodzy osiągnęli już krańce miasta. Na zielono zaznaczono Aleję Zmarłych, liczy ok. 3 km. Zaczynała się u podnóży Piramidy Księżyca, a potem biegła obok Piramidy Słońca i Świątyni Quetzalcoatla wniesionej na obszernej platformie. Pod mapą widać aktualne zdjęcie Piramidy Księżyca, a na górze rekonstrukcję Świątyni Quetzalcoatla.
Miasto robi dziś wielkie wrażenie, ale w przeszłości musiało robić jeszcze większe. Aztekowie nazwali je Miastem, W Którym Ludzie Stają Się Bogami.