(powrót)
TENOCHTITLAN
Tenochtitlan powstało na początku XIV w. Strategicznie usytuowane na wyspie na Jeziorze Texcoco, miało wszelkie predyspozycje do zapanowania nad całą Wyżyną Meksykańską. Nie minęło nawet 150 lat, kiedy zamieszkujący je Aztekowie zbudowali wielkie imperium, większe niż poprzednie państwo Teotihuacan. Na początku XVI w. imperium sprawowało kontrolę nad dziesiątkami milionów podatników, a samo miasto mogło liczyć 300 000 mieszkańców.
Aztekowie przybyli z północy i przez pewien czas nie mogli sobie znaleźć bezpiecznej siedziby. Aż do momentu osiedlenia się na jeziorze podlegali innym ludom. Jednak bardzo szybko urośli w siłę i sprzymierzywszy się z dwoma sąsiednimi miastami, podporządkowali wiele okolicznych plemion i miast. Z pewnością jednak nie było to trwałe państwo, gdyż podbite ludy nienawidziły Azteków i czekały tylko na odpowiedni moment, żeby zrzucić jarzmo niewoli.
Okazja taka nadarzyła się, gdy w 1519 r. Hernan Cortes z garstką żołnierzy wylądował na wschodnim wybrzeżu. Zarówno Totonakowie, jak i Tlaskalanie, szybko przyłączyli się do niego, i nie minęły 2 lata, kiedy świątynie Tenochtitlan legły w gruzach.

(Wikipedia: Aztekowie, Tenochtitlan, Cortes, Montezuma, wojny kwiatowe)


Warto chyba tu nadmienić parę słów na temat religii Azteków, gdyż miała ona duży wpływ na ich ostateczną klęskę, a poza tym wzbudza u nas wiele kontrowersji. Ważnym aspektem wiary Azteków było przeświadczenie, że słońce powstało, a właściwie codziennie powstaje, ze świętej krwi bogów. Stąd też jednym z głównych zadań ludzi była pomoc bogom w codziennym wysiłku stwarzania słońca. Doprowadziło to do tego, że na ołtarzach kapłańskich ginęły tysiące ofiar, a jednym z najważniejszych celów wojny stało się zdobycie jeńców! Gdy imperium przestało się rozszerzać, to miasta umawiały się wręcz, że stoczą między sobą bitwę! Były to tzw. Wojny Kwiatów. Gdy z tak przedziwną taktyką prowadzenia bitew, nastawioną na pojmanie przeciwników, a nie na ich pokonanie, zetknęła się zabójcza taktyka Hiszpanów, wynik był do przewidzenia. Jednocześnie na całą sprawę nałożyły się dwie legendy azteckie - o tym, że ze wschodu przybędzie biały bóg, który ich kiedyś opuścił, oraz przeświadczenie o nadchodzącym końcu epoki, zwykle zwiastującym tragedię. Cortes szybko połapał się w sytuacji i oczywiście z premedytacją ją wykorzystał... Tenochtitlan padło 13 sierpnia 1521 r.

(Wikipedia: wierzenia Azteków, Quetzalcoatl, Tlaloc, Huitzilopochtli)