(powrót)
TIKAL
Tikal było największym miastem Majów, mogło liczyć nawet 250 000 mieszkańców.
Przez lata głównym rywalem Tikal był Calakmul, a ich współzawodnictwo, przejawiające się w licznych wojnach i intrygach politycznych, przez stulecia utrzymywało równowagę w rejonie. Oba miasta tworzyły rozległe sojusze z mniejszymi miastami.

(Wikipedia: Tikal, Calakmul, Majowie, wojna stuletnia)


W 378 roku grupa wojowników z Teotihuacan przybyła do Tikal, zabiła króla i przejęła władzę. Przynieśli ze sobą oszczepy i atlatle (miotacze oszczepu), wcześniej tu nie stosowane. Wtedy też wojny "dla ofiar" zamieniły się w wojny zaborcze. W VI wieku Calakmul urósł w siłę i utworzył konfederację "Królestwo Węża", skupiającą miasta wokół Tikal. Wkrótce udało mu się pokonać Tikal. Potęga miasta odrodziła się dopiero po 130 latach. Przez kolejny wiek Tikal znów było hegemonem w regionie.
Jak większość miast w okolicy, Tikal było zasiedlone między I a IX w., a potem opuszczone. Jaka była tego przyczyna, trudno orzec, bo jego rywal również się w tym czasie wyludnił.

Po prawej rekonstrukcja sali tronowej, a poniżej rzut oka na centrum miasta - piramidy i pałace rozciągały się na przestrzeni 4 km kwadratowych, a zwykła zabudowa o wiele dalej. Niestety na rekonstrukcjach nie widać domów zwykłych mieszkańców, a przecież ktoś musiał pracować, żeby to wszystko funkcjonowało.