(powrót)
MOHENDŻO DARO
Mohendżo Daro jest jednym z największych miast Cywilizacji Indusu. W najlepszym dla niego okresie miało 5 km w obwodzie i 40 000 mieszkańców, czyli było porównywalne z miastami sumeryjskimi. Leżało blisko Indusu, co było dobrodziejstwem i przekleństwem zarazem - było zalewane conajmniej 9 razy. Powstało ok. 2600 r., a zostało opuszczone ok. 1800 r.
Analiza piktogramów sugeruje, że oryginalnie Mohendżo Daro mogło być nazywane Miastem Koguta.

(Wikipedia: miasta Cywilizacji Indusu, Mohendżo Daro, nazwa)


Wszystkie miasta Kultury Indusu miały podobną budowę, tak więc także i Mohendżo Daro posiadało charakterystyczną cytadelę - sztucznie usypane wzgórze, na którym znajdowały się główne budynki publiczne. Na cytadeli w Mohendżo Daro znaleziono Wielką Łaźnię, spichlerz, a także sporo budynków, mieszkalnych i gospodarczych, prawdopodobnie wśród nich pałac (czy raczej ratusz). Po więcej informacji ponownie zapraszam na Wikipedię, gdzie znaleźć można nawet opis cegieł :)

Na obrazkach poniżej widać panoramę oraz inne charakterystyczne elementy miasta - kanalizację i brukowaną ulicę. Przeważająca ilość domów posiadała łazienki z kanalizacją budowaną ze specjalnie wypalanych cegieł (system ścieków w Polsce stał się standardem dopiero w XIX w). Z cegieł także wykonano bruk głównych ulic.
Z cegieł mułowych suszonych na słońcu budowano oczywiście także domy, najczęściej piętrowe.