(powrót)
GRECJA
O Grecji każdy słyszał w podstawówce, więc tylko króciutkie przypomnienie :-))
W XVI w. Grecję opanowali Achajowie. Jako barbarzyńcy, podlegali wpływom Kreteńczyków, być może echem tych "kontaktów" jest legenda o Minotaurze wymagającym ofiar z ateńskich dziewic. W końcu korzystając z chwilowej słabości wyspiarzy, Achajowie zajęli Kretę i wkrótce w całym basenie Morza Egejskiego założyli własne wspaniałe królestwa.

(Wikipedia: kultura mykeńska, Achajowie, Jonowie, Mykeny, Pylos, Tiryns, Agamemnon, Nestor)


Około 1200 r. nastąpiły w tym rejonie dwa wydarzenia - kryzys gospodarczy i wojna trojańska. Co było skutkiem, a co przyczyną, jest dotąd kwestią sporną. W każdym razie wkrótce potem do niebronionych greckich dolin zaczęli napływać Dorowie, Jonowie i Eolowie, tacy sami barbarzyńcy, jak Achajowie przed wiekami. Ich przybycie pogrążyło Grecję w ciemnych wiekach.

(Wikipedia: Grecja, wojna trojańska, Dorowie, wieki ciemne, okres archaiczny)MYKENY - stolica Agamemnona

PYLOS - stolica Nestora

TROJA - twierdza Priama i Hektora

ATENY - miasto Peryklesa i Platona

DELFY - świątynia Apollina

OLIMPIA - igrzyska i świątynia Zeusa

EFEZ - miasto Artemidy

greckie domy

Dopiero od VIII w. widać, że Grecja powraca na poziom cywilizacyjny sprzed 5 wieków. A potem już nastało to, co wszyscy doskonale znamy - Wielka Kolonizacja, wojny perskie, Sokrates, Związek Ateński, Partenon, Fidiasz, Sofokles, Perykles, Platon, wojna peloponeska, Arystoteles...

(Wikipedia: kolonizacja, Wielka Grecja, Związek Ateński, wojny, bitwy, Powstanie Jońskie, wojny perskie, Maraton, Termopile, Salamina, Plateje, wojna peloponeska)


W 338 r. Filip II Macedoński pokonał sprzymierzone wojska greckie, co oznaczało kres wolnej Grecji. Potem Aleksander wyprawił się na wschód i stworzył imperium, które się szybko rozpadło wraz z jego śmiercią. Nastał niespokojny okres - bunty miast greckich, wojny domowe, najazdy barbarzyńców z północy. Od 200 r. zaczęły się wojny z Rzymem i po 50 latach Macedonia i Grecja zostały rzymskimi prowincjami.