(powrót)
GIZA
Czasy III i IV dynastii (ok. 2700 - 2500 r.) to dla Egiptu czas rozkwitu, dobrobytu i wypraw obfitujących w łupy. Stolicą kraju było Memfis, a jego nekropolią były leżące na zachodnim brzegu Sakkara i Giza. W tamtych czasach władza królewska była silna, a faraon był bogiem.

(Wikipedia: Memfis, Sakkara, Giza, Dahszur)


Wtedy właśnie na tronie Egiptu zasiadał Dżoser. Kiedy faraon pomyślał, że czas przygotować dla siebie grobowiec, zlecił jego wykonanie swemu mądremu wezyrowi, Imhotepowi. Ten, jako że bardzo kochał króla, postanowił wznieść mu grobowiec, który zachowa imię Dżosera w pamięci ludzi i bogów po wsze czasy. Kazał więc zbudować aż sześć grobów, z tym że jeden stał na drugim. Tak powstała pierwsza na świecie piramida, w owych czasach najwyższa budowla na świecie. Faraon Dżoser był bardzo szczęśliwy, a także lud Egiptu był dumny ze swego wezyra. Król w nagrodę pozwolił mu zbudować własny grobowiec obok królewskiego, a z czasem samemu Imhotepowi zaczęto oddawać boską cześć i budować mu kaplice. Działo się to 4650 lat temu.

(Wikipedia: III dyn., Dżoser, Imhotep, piramida schodkowa)


Poniżej widać kompleks grobowy Dżosera. Jak każdy królewski grobowiec Starego Państwa, także ten był otoczony innymi budowlami, z których najważniejsza była świątynia faraona. To w niej codziennie kapłani modlili się za i do zmarłego faraona, a także zostawiali mu pożywienie. Obecnie obok piramidy wykopaliska prowadzi prof. K.Myśliwiec z UW. Znalezione dotąd przedmioty wskazują, że blisko znajduje się grobowiec dostojnika z III dynastii, być może samego Imhotepa.Wkrótce potem nastały czasy IV dynastii. Jej założyciel, faraon Snofru, zapragnął przewyższyć swego poprzednika. W tym celu nakazał budowę piramidy podobnej do Dżosera, tyle że wyższej. Niestety, gdy piramida była już gotowa, osunęła się pod nią ziemia i piramida pękła, a sufit w komorze grobowej groził zawaleniem. Snofru rozkazał budować drugą piramidę w innym miejscu. Miała to być strzelista budowla w formie ostrosłupa. Jednak, gdy osiągnęła już znaczne rozmiary, budowniczowie stwierdzili, że dalsza budowa grozi zawaleniem, gdyż ściany były zbyt strome. Zmniejszyli wtedy nachylenie ścian wierzchołka i tak powstała piramida łamana. Nie podobało się to faraonowi i stwierdził, że jeszcze poczeka z wizytą u Ozyrysa. Nakazał budowę trzeciej piramidy, jednak wystarczająco płaskiej, by obyło się bez załamań. No i wreszcie powstała Piramida Czerwona, która zadowoliła Snofru i stała się jego grobowiecem.

(Wikipedia: IV dyn., Snofru, Cheops, Chefren, piramidy, Piramida Łamana Piramida Czerwona)


Następcą Snofru był Cheops (Chufu). Miał on zapewne lepszych architektów niż tata, bo za pierwszym podejściem wybudował to cudo, które stoi w Gizie do dziś. Na obrazku to ta piramida po prawej. Jego syn, Chefren, niedługo potem zbudował sobie obok drugą, (prawie) taką samą. Do tego przypisuje mu się budowę Wielkiego Sfinksa, Świątyni Sfinksa i alei łączącej z nią świątynię przy piramidzie. Jego syn, Menkaure, nie był juz tak ambitny, i jego piramida jest znacznie skromniejsza.
Ich następcy budowali jeszcze czasem piramidy, ale osłąbienie włądzy królewskiej i wzrost znaczenia nomarchów skutkowało także tym, że faraonowie budowali mniejsze grobowce, a za to dostojnicy zaczęli wznosić mini piramidy. Epoka piramid zakończyła się wraz z nastaniem Średniego Państwa, kiedy królowie woleli się ukryć po śmierci, a nie wystawiać na widok świata i rabusiów grobów.

(Wikipedia: Cheops, Chefren, Sfinks)


Poniżej i po prawej widać piramidy Cheopsa i Chefrena wraz z towarzyszącymi budowlami: Sfinksem, świątyniami grobowymi i przystanią.