(powrót)
XIAN
Na obszarze dzisiejszego Xian na przestrzeni 4000 lat istniało szereg ważnych miast. To tutaj było Hao, stolica dynastii Czou z X-VIII wieku pne. Tu też było Xianyang, stolica państwa Tsin od 340 do 206 roku pne. Również tu, po spaleniu Xianyangu, wybudował swoją stolicę Liu Pang, założyciel dynastii Han, i nazwał ją Czang'an.

(Wikipedia: Chiny, Xian / Czang-an, dyn.Czou, dyn.Tsin, Tsin, Pierwszy Cesarz, Wielki Mur, Terakotowa Armia, Liu Pang, dyn.Han)
Przez wiele stuleci było to największe miasto świata. To tutaj kończył się (i zaczynał) Jedwabny Szlak.
Xian, jako stolica Tsin, było także stolicą Pierwszego Cesarza, czego znaki widać do dziś. Powyżej widać Terakotową Armię strzegącą grobu Tsin Szy huang-ti, a poniżej jego grobowiec oraz budowle pałącu królewskiego. Po lewej pokazany jest kawałek budowanego przez cesarza Wielkiego Muru. Jest to oczywiście fragment Muru specjalnie odrestaurowany i przyozdobiony na potrzeby turystyczne. Należy więc zaznaczyć, że znany wszystkim widok przedstawia Mur z czasów Mingów. Oryginalny Mur z czasów dynastii Tsin i Han był nieco skromniejszy. Jego pozostałości znaleźć można na pustyni Gobi - wzniesiony z trzciny i gliny został zakonserwowany przez gorące wiatry opierając się do dziś nie tylko ludziom, ale też burzom piaskowym. Na samym dole zamieściłem mapę pokazującą etapy rozbudowy Muru.