(powrót)
DUR SZARRUKIN
Dur Szarrukin, czyli "Twierdza Sargona", został wzniesiony przez Sargona II po jego uzurpatorskim wstąpieniu na tron w 721 r.
Miasto zostało dokładnie rozplanowane na obszarze zbliżonym do kwadratu. Na jednym z jego boków wzniesiono kompleks pałacowy, który zajął około 10% powierzni miasta. Dopiero w jego otoczonym dodatkowymi murami wnętrzu Sargon zbudował wspaniały pałac.

(Wikipedia: Dur Szarrukin, Sargon II)


Całość robiła wielkie wrażenie i rzeczywiście była twierdzą. Nie wiadomo, czy Sargon zabezpieczał się tak przed wrogami zewnętrznymi, czy też obawiał się rewolty zwolenników obalonej dynastii lub po prostu innych pretendentów do tronu. Miasto powstało w rekordowym tempie, ale nie wiem, czy Sargon zdążył się nim nacieszyć, bo zmarł rok po przeprowadzce. W każdym razie Dur Szarrukin nie zachwyciło, jego syna, Sancheryba, który swą stolicą uczynił Niniwę. Może Dur Szarrukin zbyt mu przypominał tatusia :-))

Obok widać bramę do pałacu, a poniżej widok na fragment miasta, konkretnie na dzielnicę pałacową. W rogu na planie całego Dur Szarrukin można zauważyć, że tradycyjne centrum miasta znajdowało się przy samych murach miejskich (lepsza obrona przed atakiem z wewnątrz miasta?).