(powrót)
ALEKSANDRIA
Aleksandrię kazał założyć Aleksander Macedoński w 332 r. Miasto zostało zaprojektowane i zbudowane w greckim stylu. Od tego czasu na 1000 lat zostało stolicą Egiptu, a jego historia jest ściśle związana z dziejami kraju nad Nilem.
Ptolemeusz I, generał Aleksandra, zajął Egipt i ogłosił się faraonem w 305 r. Dynastia ptolemejska rządziła 300 lat. Przez ten czas Egipt podlegał hellenizacji, jednak proces ten widoczny był przede wszystkim w Aleksandrii. W pozostałych rejonach Egiptu nie widać było zbytniego wpływu Greków na kulturę Egipcjan, nowe świątynie wyglądały jak te z czasów Ramzesa.
Egipcjanie zaakceptowali Ptolemeuszy jako faraonów, lecz mimo to okres ten był pełen niepokojów. Właściwie cała administracja była obsadzona Grekami i innymi cudzoziemcami. Spowodowało to rozrost korupcji i wyzysk miejscowej ludności. Już po 100 latach greckich rządów doszło do rozruchów, jednak greccy najemnicy zapanowali nad sytuacją.

(Wikipedia: Aleksandria, Ptolemeusz I, dynastia ptolemejska, Kleopatra)W 30 r. p.n.e. Egipt stał się rzymską prowincją. Poprzedzające tę sytuację wydarzenia wiążą się ściśle z Kleopatrą, Cezarem, Markiem Antoniuszem i ostatecznie ze zwycięskim Oktawianem. Walka o władzę, miłość i marzenia o imperium doprowadziły do spalenia większości zasobów Biblioteki Aleksandryjskiej i uczyniły z Egiptu spichlerz Rzymu.
Aleksandria pod panowaniem Ptolemeuszy szybko się rozrosła. Szacuje się, że zamieszkiwało ją wtedy 350.000 mieszkańców, a w czasach rzymskich może nawet 500.000. Stała się największym miastem greckim, a wkrótce także żydowskim.
Z Aleksandrią nierozerwalnie kojarzą się Latarnia Morska na wyspie Faros oraz Muzejon i związana z nim Biblioteka. Swe dzieła tworzyli tam Euklides, Eratostenes, Heron, Ptolemeusz i Hypatia.
W 616 r. Aleksandrię zdobyli Persowie, a w 641 r. Arabowie po 14-miesięcznym oblężeniu.

(Wikipedia: Muzejon, Biblioteka, Latarnia na Faros, Eratostenes, Euklides, Ptolemeusz, Heron, Hypatia)Poniżej widok ogólny na miasto oraz na jego słynne budowle: Bibliotekę i Latarnię. Zamieszczone są także plany Aleksandrii. Różnią się między sobą z powodu 400 lat, jakie je dzieli. Na samym dole 4 kadry z filmu o Hypatii (Biblioteka na górze po lewej).